Dětská stomatologie

Dítě se nechává ošetřit od zubaře. Více informací na stomatologii Praha 5.Do popředí stavíme prevenci a zubní péči dětí, u kterých stále zubní kaz patří k těm nejčastějším onemocněním dětského chrupu. Pokud se na dětském zoubku objeví kaz, je důležité jej co nejdříve vyléčit a tím zub zachránit. Dětské zuby zvláště potřebují systematickou péči o chrup a dutinu ústní především v období vývoje, prořezávání a výměny dočasných zubů za stálé. Zubní kaz se u dětí objevuje již v raném věku. Pokud dojde k zanedbání péče u dočasného chrupu, může do budoucnosti vzniknout řada komplikací. Při jejich předčasné ztrátě může dojít k poruchám výslovnosti, i k narušení sebevědomí dítěte. Tyto situace mohou být pro děti zbytečně stresující. Proto je nutná včasná prevence a také důkladný dohled rodičů na provádění ústní hygieny zvláště u menších dětí. Záleží především na rodičích, jaké návyky jim v dětství předají, ty si pak ponesou s sebou celý život.

V naší ordinaci dětem provádíme lokální fluoridaci, která je součástí preventivního opatření. Jejím cílem je dodat do povrchových vrstev skloviny dostatečné množství fluoridů a zvýšit tak odolnost zubů vůči kyselinám, které se vytvářejí bakteriemi ze zubního plaku. Fluoridy ve sklovině časem mizí, proto je potřebné jejich přísun opakovat.

Dětské zuby ošetřujeme i pečetěním fissur, to je metoda, která chrání plochy stoliček před vznikem zubního kazu. Spočívá v zalití rýh a prohlubní na plochách zubů pomocí výplňového materiálu. Zabrání se tak přístupu bakterií, které vytvářejí zubní kaz. Je to opět preventivní metoda, která je vyzkoušená a spolehlivá.

Děti by měly preventivní prohlídky absolvovat nejméně dvakrát ročně!